Skleroterapia, czyli leczenie obliterujące żylaka to wybiórcze wstrzykiwanie do żylaka substancji, które powodują uszkodzenie śródbłonka, wskutek czego dochodzi do stanu zapalnego i zamknięcia światła naczynia poprzez jego zwłóknienie.
Istnieją zarówno medyczne jak i kosmetyczne wskazania do obliteracji żylaków. Do wskazań medycznych należą zaburzenia troficzne skóry oraz niewydolność hemodynamiczna w krążeniu żylnym danej okolicy. Do wskazań kosmetycznych należą głownie pajączki i żylaki bez znaczenia hemodynamicznego.
Środek obliterujący wprowadzany jest w postaci roztworu lub piany, w zależności od wielkości naczynia.
Bezwzględne przeciwwskazania:
Względne przeciwwskazania:
Dzięki stosowaniu bardzo cienkich igieł zabieg skleroterapii jest praktycznie bezbolesny i małoinwazyjny. Wykonanie zabiegu musi być poprzedzone wnikliwą oceną układu żył głębokich i powierzchownych w badaniu ultrasonograficznym z kolorowym dopplerem.
Po zabiegu skleroterapii konieczne jest noszenie przez okres tygodnia pończochy uciskowej, należy również prowadzić aktywny tryb życia. Nie powinno się brać gorących kąpieli, korzystać z sauny i kąpieli słonecznych przez 4 tygodnie po leczeniu, ponieważ powoduje to rozszerzenie się naczyń i może być przyczyną przebarwień. Uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów wymaga często wykonania sesji kilku zabiegów.
Najlepsze efekty w leczeniu żylaków dają metody łączone, skleroterapia i laseroterapia naczyń, regularna aktywność fizyczna, redukcja wagi, terapia uciskowa, minimalizowanie czynników ryzyka takich jak wysoka temperatura, siedzący lub stojący tryb życia.